Od roku 2002 provádíme pravidelné a výchozí revize transformátorů a zařízení VN. V napěťové hladině 22/0,4 kV od dodavatelů elektrické energie ČEZdi, PREdi ve vlastnictví zákazníka.
U transformátorů a rozvoden VN/NN, tzn. provedeme na el. zařízení kompletní služby v oblasti energetiky v části vysokého napětí: údržby, revizi, servisu vysokonapěťových transformátorů a rozvoden, nastaveni proudových ochran, zkoušek a doplněni olejů a podobně. Součástí těchto činností je vypínaní a opětovné zapínaní trafostanic, kde spolupracujeme ze skupinou CEZ Distribuce a poruchovou službou PRE.
Zajištujeme vedení prací na straně VN/ 22 k, vypsaní příkazu „B“ na prováděné práce, zjišťujeme rovněž doplněni anebo přezkoušení ochranných a pracovních pomůcek.
V ČR se používají výkonové reformátory:
- olejové hermetizováni
- olejové distribuční transformátory
- suché distribuční transformátory
Provedení revize na zařízení VN se řídí danými postupy a mezi ně patří měřeni, kontrola, čištění, zkoušky a doplněni transformátorových olejů.
Zkoušky trafoolejů:
- zkouška neprůrazné napětí, zda olej neobsahuje rozpuštěnou či emulgovanou vodu, není přesycen plyny anebo nečistoty, neindikuje stupeň provozního zestárnutí. Vlhkost v oleji má nejčastěji zásadní vliv na změřenou hodnotu, přitom migruje mezi pevnou izolaci a olejem. U studeného stroje/trafa je usazena především v pevné izolaci.
V řádu % její váhy a do oleje přechází jen při jejím zahřátí. Při chladnutí se zase z oleje vrací do pevné izolace. V oleji se voda rozpouští cca o šest řádů hůře. Tedy v gramech na tunu oleje!!!
- číslo kyselosti: lze posoudit stupeň rafinace a pak určit stupeň zestárnutí, nezachycuje však stupeň stárnutí. Stárnutí není závisle na zabarvení oleje (tmavý olej).
- ztrátový činitel: indikuje přítomnost polárních a iontových složek v oleji a tedy reaguje na stárnutí oleje. Teplotní závislost tg/delta může odhalit přítomnost cizích rozpustných látek v oleji. Např. přítomnost vody, která s rostoucí teplotou se v oleji rozpouští a měřená hodnota ztrátového činitele klesá. Některé předpisy uvádí, že tento jev je nežádoucí a zakázán.
- rezistivita: reaguje na přítomnost cizích látek v oleji – i vody.
- relativní permitivita: slouží k orientačnímu zjištěni stupně zestárnutí oleje, nikoliv k zjištění navlhnutí.
- činitel zestárnutí: u nových olejů slouží k posouzení kvality v provozu k určení stupně zestárnutí. Jedná se o modifikaci Wermannova čísla Z2.
- ostatní zkoušky: index lomu, hustota obsahu oxidačního inhibitoru, cizí částice, vzhled, přítomnost kalů, stanovení obsahu aromatických uhlovodíků, stanovení poměrů Ca/Cn/Cp obsahu PCB látek, bod vzplanutí, zkoušky mísitelnosti, spektrální analýza, stanovení kovových iontu, oxidační stabilita podle Baadera, oxidační stabilita podle IEC 1 125 a další zkoušky.